-
« Майстер клас 3
Сімейний патронат, як складова системи захисту дітей та підтримки сімей
У міжнародній практиці прийомна опіка або сімейний патронат розглядається як обмежений в часі різновид спеціалізованих соціальних послуг з догляду і виховання дитини, яка потрапила в складні життєві обставини, в спеціально підготовленій сім’ї з метою надання можливості: батькам – стабілізувати сімейне середовище та відновити батьківські функції; соціальним працівниками – надати підтримуючі та реабілітаційні послуги батькам, оцінити їх здатність забезпечувати потреби дитини, в разі неможливості – підібрати усиновителів і підготувати їх до прийому дитини; місцевій владі або суду – прийняти відповідні рішення та дії, які б дали змогу повернутись дитині в рідну сім’ю або бути усиновленою.
У Великобританії дві третини усіх дітей, які побували під прийомною опікою, повертаються до своїх родин протягом двох-шести місяців. Більшість дітей під час перебування у прийомній сім’ї підтримують тісні зв’язки з біологічними батьками.
Українське законодавство дозволяє влаштовувати до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу лише дітей, які набули статусу дитини-сироти чи дитини позбавленої батьківського піклування. Це в певній мірі спонукає органи опіки прискорювати процедури позбавлення батьківських прав без надання належної професійної підтримки біологічним батькам дитини.
Усвідомлюючи глибинні наслідки цієї проблеми та базуючись на кращій міжнародній практиці Партнерства «Кожній дитині» спільно з громадою міста Бровари при підтримці служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Київської облдержадміністрації розробили та впровадили модель діяльності прийомної сім'ї термінового влаштування. За два роки в сім’ю було влаштовано 10 дітей, після надання їм та їх батькам комплексу послуг на основі оцінки потреб та процедури прийняття рішень в найкращих інтересах дитини 5 дітей повернулись до своїх біологічних батьків, троє були взяті під опіку родичами, двоє дітей усиновлені.
Ведучі майстер-класу:
- ДУДКО Наталія Леонідівна, прийомна мама першої в Україні прийомної сім’ї термінового влаштування.
- КУЦ Інна Василівна, соціальний працівник Броварського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, яка здійснює соціальний супровід прийомної сім’ї.
- КИЯНИЦЯ Зінаїда Петрівна, кандидат педагогічних наук, магістр державного управління, заступник директора Партнерства «Кожній дитині», яка безпосередньо розробляє модель сімейного патронату та супроводжує її впровадження в практику.
- Секції конференції
Секція 1 Підвищення рівня професійної компетентності працівників соціальної сфери
Секція 2 Розвиток сімейно орієнтованих послуг на рівні громади
Секція 3 Міжнародні стандарти та зобов'язання прав дітей: системи моніторингу
Секція 4 Удосконалення механізмів прийняття рішень в найкращих інтересах дитини: управлінський аспект
Майстер класиМайстер клас 1 Оцінка потреб як інструмент планування та надання якісних послуг
Майстер клас 2 Мережеві зустрічі як ефективний інструмент активізації ресурсів родини та громади для вирішення проблем дітей та сімей
Майстер клас 3 Сімейний патронат як складова системи захисту дітей та підтримки сімей
Майстер клас 4 Захист дитни: сімейно орієнтований підхід
Facebook
Twitter