-
« Новини
28/07/09
А Ви знайомі із найкращим міжнародним досвідом прийомного виховання дітей?
12-17 липня в м. Дублін, Ірландія пройшла конференція «Об'єднуючи світовий досвід прийомного виховання», організована Міжнародною організацією прийомного виховання (IFCO) з метою виокремлення найбільш ефективних національних та міжнародних практик у сфері прийомного піклування.
Прийомні батьки, опікуни, доглядальники за дітьми, соціальні працівники, менеджери, політики, піклувальники, представники молоді та всі зацікавлені в покращенні якості надання послуг дітям, були запрошені взяти участь у обговоренні гострих соціальних тем. Конференція Міжнародної організації прийомного виховання, що проходила в Університеті м. Дублін, таким чином відобразила багатокультурний аспект прийомного виховання.
В ході роботи конференція перетворилася на своєрідний форум, учасники якого могли обмінятися своїми поглядами та думками щодо сильних сторін та проблем, що постають перед інститутом прийомного виховання сьогодні.
Зокрема під час заходу висвітлювалися наступні теми: піклування та його співвідношення із прийомною родиною, освіта та прийомне виховання, вихід з-під опіки, етнічні меншини і прийомне піклування, прив'язаність і прийомне піклування, якість та стандарти в прийомному піклуванні; залежність і прийомне виховання, психічне здоров'я і прийомне піклування, допомога прийомним сім'ям, питання прийомних сімей серед сексуальних меншин, популяризація залучення чоловіків до створення прийомних сімей, питання контактів із біологічними батьками в прийомних сім'ях, молодь і прийомні сім'ї, різноманіття сімей та прийомна опіка, поведінкові питання в прийомній опіці, підтримка в прийомній опіці, розкол прийомних сімей, безпечна опіка і приомних сім'ях, інвалідність і прийомне піклування.
«Прогрес і боротьба - розвиток сімейних форм виховання у системах захисту прав дітей в країнах колишнього СРСР та Східної Європи після розпаду комунізму 1989-2009» - таку тему запропонували обговорити в рамках міжнародного семінару представники Чеської Республіки, Республіки Молдова, Болгарії та України. Цей семінар був націлений на учасників Міжнародної мережі прийомного виховання, крім нього відвідувачі конференції заслухали шість пленарних засідань, обговорити питання в ході семінарів, робочих груп.
Володимир Кузьмінський, директор Представництва благодійної організації «Кожній дитині» в Україні і член Правління IFCO, в своїй презентації висвітлив передумови для запровадження механізму гейткіпінгу в сучасну систему захисту прав дитини в Україні. Він наголосив на тому, що уряд України протягом минулих років демонстрував стійке бажання розробити ефективну політику деінституалізації.
Водночас, для того аби досягнути відчутних результатів для дітей, які перебувають під опікою сьогодні, він запропонував і надалі розвивати систему інтегрованих соціальних служб для вразливих сімей із дітьми, розроблювати та поширювати механізм гейткіпінгу задля зменшення доступу до інтернатної системи, розвивати потенціал соціальних працівників та управлінців в соціальній сфері, створювати рекомендації до законодавчих змін для підтримки створених послуг.
Володимир окреслив основні проблеми, які сьогодні існують в системі захисту прав дітей в Україні, зокрема те, що прийомне виховання не має специфікації, зазвичай воно є довготривалим і фактично нічим не відрізняється від усиновлення, крім того, дітей можна розмістити в прийомну сім'ю лише позбавивши її біологічних батьків батьківських прав, у такий спосіб отримавши статус дитини-сироти.
Всього в конференції взяли участь понад 550 представників із 36 країн, які заслухали 208 виступів з Республіки Ірландії, Австрії, Хорватії, Австралії, США, Японії, Північної Ірландії, Грузії, Португалії, Фінляндії, Данії, Норвегії, Канади, Румунії, Нової Зеландії, Нідерландів, Пакистану, Сьєрра-Леоне, Індії, Молдови, України, Чеської Республіки. В ході конференції пленарні засідання та семінари викликали неабиякий інтерес у присутніх, про що можна було судити із відвідування окремих заходів.
Кріс Гардінер, співзасновник Eurochild та член організації "В інтересах дитини" (Чеська Республіка), був обраний президентом Міжнародної організації прийомного виховання на 2009 рік.
Про IFCO
IFCO є єдиною міжнародною мережею на підтримку сімейного виховання в усьому світі. Вона розпочала свою історію 1981 року, її членами є фізичні особи та організації, що беруть участь в прийомних сім'ях.
IFCO підтримує добровольців і національні організації по всьому світу. Це мережева організація, вона також робить проекти із залученням міжнародних експертів та інструкторів, зокрема з професійної підготовки та розвитку потенціалу. Молоді люди, які беруть участь в розробці рішень IFCO мають свою власну мережу по всьому світу.
IFCO пропонує своєрідну платформу, де діти, молодь, прийомні батьки, батьки, чиї діти знаходяться в прийомних сім'ях, соціальні працівники, вчені, волонтери, засоби масової інформації і політики, можуть обмінятися досвідом та підтримати один одного, щоб допомогти зробити реальністю право кожної дитини жити в родині.Її робота ґрунтується на Конвенції Організації Об'єднаних Націй про права дитини, яка закріплює права дитини зростати і виховуватися у сімейному середовищі. Організація заявляє: "Ми вважаємо, що в міру можливості діти повинні рости зі своїми батьками або родичами. Якщо це неможливо, сімейні форми виховання мають переважати над будь-якими іншими формами влаштування дітей. Ми вважаємо, що догляд та опіка повинні бути орієнтовані на дитину та сім'ю, крім того слід поважати й цінувати різноманіття".
IFCO не бере участі в міжнародному усиновленні або в сприянні цьому і вірить, що прийомна сім'я повинна бути якомога ближче до сім'ї походження, якщо це можливо.
Фотографії та доповідь про роботу конференції будуть невдовзі розміщені на http://www.ifco.info/.