• ПОШУК
eng 
  • « Новини

    01/10/09

    «В Україні 32 тисячі дітей чекають на родину»

     

    Заступник міністра у справах сім'ї, молоді і спорту Тетяна Кондратюк - про бум усиновлення, боротьбу з інтернатами і нову батьківську свідомість

     

    Марина ТКАЧУК   

     

    В Україні 32 тисячі дітей чекають на родинуУкраїнці дедалі частіше стають батьками для чужих дітей. Вони менше бояться матеріальних складнощів і осудливих поглядів. За соціологічними даними, 14 відсотків наших громадян бодай раз у житті замислювалися над усиновленням дитини, а три чверті українців не вважають перепоною для усиновлення наявність власної дитини. Українці навіть почали приймати в сім'ю віл-інфікованих малюків. І сьогодні, 30 вересня, День усиновителя чимало наших громадян можуть назвати «своїм». Про проблеми всиновлення, позитивні тенденції та перспективи «УМ» розмовляє з заступником міністра у справах сім'ї, молоді й спорту Тетяною Кондратюк.

     

    «Тепер процес усиновлення триває приблизно 2 місяці»


    - Пані Тетяно, минулого року в Україні спостерігався бум національного усиновлення. Яку ми динаміку маємо зараз? Чи не вплинула криза на бажання українців всиновлювати?

     

    - Жодним чином! Усиновлювати навіть стали більше. У 2008 році іноземці стали батьками для 1587 наших діток, українці всиновили 2066 сиріт. І цього року ми маємо теж приємну тенденцію: за 8 місяців поточного року громадянами України було усиновлено більш ніж 1500 дітей. До кінця року передбачається не менше, ніж 2200 всиновлювань. Але роботи ще дуже багато: на сьогодні 32 тисячі дітей чекають на родину. Тоді як на обліку кандидатів в усиновлювачі перебуває 1572 бажаючих усиновити дитину.

     

    - Не так давно почав діяти закон про державну підтримку сімей, які всиновили дитину. Чи змінилося щось насправді?

     

    - Напевно, про це краще могли б розповісти самі батьки. Але, переконана, вони відчули різницю. По-перше, тепер уся процедура усиновлення замість кількох років триває близько двох місяців. З 1 січня 2009 року усиновителям виплачують одноразову допомогу в сумі 12240 гривень і надають 56 днів оплачуваної відпустки. До того ж ми нормалізували роботу служб у справах дітей - з майбутніми батьками працюють фахівці, які пояснюють усі ризики, дають поради. Нам, правда, ще не вдалося зробити єдине «вікно», де людина могла б пройти медогляд у всіх лікарів, за практикою європейських країн.

     

    «Самотня 50-річна жінка теж може усиновити дитину»


    - А які існують обмеження для усиновителів?

     

    - За законом, усиновителем може бути дієздатна людина, яка досягла 21 року, старша за дитину не менш ніж на 15 років. Що стосується здоров'я самих батьків, то є перелік захворювань, затверджений МОЗ України, за наявності яких людина не може бути усиновителем. Це, перш за все, інфекційні захворювання, наприклад, туберкульоз, психічні захворювання, а також хвороби, які унеможливлюють догляд за дитиною.

     

    -  А чи може всиновити дитину, скажімо, самотня 50-річна жінка?

     

    - Звичайно! Вона може всиновити 5-річну дитину - у таких випадках різниця у віці, не повинна перевищувати 45 років. Ми все ж-таки наполягаємо на тому, щоб дітей не всиновлювали для доглядання за батьками. Іноземці ж, крім обмежень у віці, можуть усиновити дитину лише у випадку, якщо вони перебувають у шлюбі. Ця норма передбачена в інтересах дитини, життя якої важко відслідковувати за кордоном.

     

    - Але перепони для усиновлення однаково існують. От візьмемо хоча б таку норму: батькам не дозволяється всиновлювати дитину, якщо вони не мають потрібної кількості квадратних метрів. І усиновлення стає неможливим, адже переважна більшість українців живе у невеликих квартирах.

     

    - Такої норми або обмежень не існує. Працівники служби у справах дітей повинні обстежувати житлові умови кандидатів в усиновлювачі і надати висновок, чи може в таких умовах проживати дитина.

     

    - Добре, є ще одна проблема. В Україні дуже багато покинутих дітей, які не мають статусу сироти, а значить і не можуть бути всиновлені.

     

    - Ми вирішуємо цю проблему. Нам навіть часто закидають: як же так, ось ви звітуєте, що всиновлюють дітей частіше, а у вас сиріт стало ще більше. Ось відповідь на ваше питання: ми просто надали статус цим дітям, аби вони могли бути усиновлені чи влаштовані у прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ). Ще багато дітей без статусу з об'єктивних причин, але робота триває - і це головне.

     

    - Багато усиновителів нарікають на те, що законодавство забороняє брати на виховання малюків, від яких відмовилися одразу після народження. Цей процес у результаті затягується - страждають і діти, і усиновителі...

     

    - Дійсно, не можуть батьки одразу забрати дитину з пологового будинку - щонайменше два місяці доведеться почекати. І тут є дві правди. Ми пропонували внести зміни до Сімейного кодексу, аби усиновителі могли одразу забирати дитину після відмови. Але ці пропозиції не були прийняті депутатським корпусом. Логіка така: мовляв, мама може одуматися, повернутися. Хоча насправді відбувається інакше: мама сіла в поїзд - і шукай вітру в полі. А дитина «зависла» в повітрі. Ми думаємо, як нам виходити з цієї ситуації. Це складне питання і зараз проходить обговорення в комітетах ВР.

     

    - А чи багато відмов від уже усиновлених дітей?

     

    - Це поодинокі випадки. Але це завжди трагедія. Причому і для батьків, і для дітей. Звісно, такі випадки завжди будуть, бо рівень усиновлення зростає. Найчастіше розусиновлення трапляється через непередбачувані проблеми зі здоров'ям, бувають випадки, коли батьки не можуть знайти порозуміння з дитиною. Але ми завжди дуже просимо: потрібно говорити про ці випадки, але розкручувати їх не варто - багатьом майбутнім батькам закладається у серце зерно сумніву: а, може, і я так не зможу, може, і в мене не вийде...

     

    «Ми не зазираємо у каструлі прийомних батьків»


    - Держава визначилася: дитина повинна виховуватися в родині або бути влаштована у дитячий будинок сімейного типу чи в прийомну сім'ю. Але чи хочуть українці бути батьками сиріт?

     

    - Сьогодні вже майже 8 тисяч українських дітей виховується в дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях. І кількість таких родин зростає. Держава усіляко буде підтримувати ці форми виховання. У ДБСТ виховується до 10 дітей, а у прийомних сім'ях - до 4. В обох випадках на утримання дитини щомісяця виділяється два прожиткових мінімуми, а батьки-вихователі отримують 35 відсотків від цієї суми як винагороду за свою працю вихователя.

     

    - А чи контролює держава виховання дітей у таких родинах?

     

    - Два прожиткові мінімуми на дитину, 1200 гривень, це начебто велика сума. Але потрібно побувати у подібних родинах, щоб зрозуміти суть питання. Дітей потрібно лікувати, годувати, одягати... До того ж на подібний крок - узяти на виховання чужу дитину - зважуються лише люди з великим серцем.

     

    Безумовно, існує система контролю. Служби у справах дітей працюють по всій Україні, наші працівники знають поіменно всіх прийомних дітей, відслідковують проблеми й складнощі. Систему звітів відмінили. Уявіть собі ситуацію, коли потрібно було усі чеки підшивати, а між тим, на ринку, де їх не видають, все коштує дешевше - мами плакали. Тому ми вирішили, що професійний висновок людей, які постійно контактують із цими дітьми, - вчителів, дільничних лікарів, соціальних працівників, - будуть найкращим контролем. Так, ставлення до людей більш поважне - ми не ходимо і в каструлі не зазираємо.

     

    «90 відсотків коштів до сироти в інтернаті так і не доходить»


    - Інтернати від такої перспективи не в захваті: менше дітей - менше фінансування...

     

    - Нам однаково потрібно відходити від таких форм виховання. Для дитини це не найкращий варіант: 90 відсотків виділених державою коштів на сироту в інтернаті до неї так і не доходять - усі ці кошти йдуть на утримання закладу. У прийомній родині уся сума, яка є, йде на дитину. Для порівняння: в день ДБСТ отримує 54,9 грн, з яких на потреби дитини йде 40,6 грн, а інтернат отримує 72,7 грн, із них на дитину йде - 6,8 грн.

     

    - Фахівці стверджують, що нині ведеться справжня боротьба за «інтернатівських» дітей. Іноземці визначаються з дитиною, приїжджають до України, а її під різними приводами усиновителям не віддають - не вигідно інтернатам роздавати вихованців...

     

    - Проблеми дійсно існують. У нас були випадки: люди приїхали по дитину, є направлення, а у неї раптово з'являється мама - насправді ж няня в інтернаті. Це справжня біда, і ми боремося за кожну долю дитини.

     

    - Але бодай хтось поніс відповідальність?

     

    - Поки що це не вдається. Батьки хочуть дитину і мовчать - скарг немає. Три роки тому суддя з Херсонщини взяла хабар за те, щоб суд просто вчасно відбувся: дитині терміново потрібна була операція. Ми підняли всі служби й раділи, що бодай прецедент буде - хоча б хтось відповідальність понесе: суддю ж узяли «на гарячому». Але дива не сталося - через 2 роки її виправдали, і вона працює. Звісно, переважна більшість людей, які працюють в інтернатах, порядні й небайдужі. Але проблеми старої системи поки залишаються.

     

    - Не секрет, що іноземцям пропонують усиновити лише важко хворих дітей. І в багатьох складається враження, що Україна просто намагається позбутися цих сиріт.

     

    - Приорітетом для нашої держави є національне усиновлення. Дитина зі статусом сироти перш ніж вийти на міжнародне усиновлення упродовж року має право бути всиновленою лише громадянами України. І майже усі здорові діти всиновлюються нашими громадянами. Чотириста іноземних пар поїхало з України у 2008 році без дітей, бо були не готові брати хвору дитину в родину. І ми пишаємося, що 111 дітей з дуже важкими діагнозами, серед яких був і діагноз ВІЛ, знайшли родину в Україні.

     

    - А як щодо ВІЛ-інфікованих дітей?

     

    - Свідомість українців змінюється - люди починають всиновлювати і таких діток: минулого року було усиновлено 15 ВІЛ-інфікованих дітей українськими сім'ями, цього року - вже шість. До речі, іноземці таких дітей на усиновлення не беруть, хоча у цьому році такий випадок трапився - одна сім'я іноземців усиновила таку дитину.

     

    повернутися до списку новин

  • Календар
    Вересень/ 2023
    12345
    678910
    1112131415
    1617181920
    2122232425
    2627282930
    31
    Нові проекти

     

    banner_text

    Ми в Інтернет

     

     

    Facebook

    Twitter
      P4EC в Twitter twitter
    • Про нас
    • Що ми робимо
    • Бібліотека
    • Підтримайте нас
    • Новини
    • Фотогалерея
    • Конференція 2011
    • |
    • Місія
    • |
    • Стратегія
    • |
    • Для кого ми працюємо
    • |
    • Співробітники
    • |
    • Контакти
    • Зберігаємо родини
    • |
    • Даруємо дитинство
    • |
    • Зігріваємо теплом
    • |
    • Змінюємо бачення
    • |
    • Реалізовані проекти
    • Права дітей
    • |
    • Публікації
    • |
    • Дослідження
    • |
    • Кампанії
    • |
    • Відеоматеріали
    • Благодійність
    • |
    • Партнерства
    • |
    • Нас підтримали
    • |
    • Bи допомогли
    • |
    • Акції та події
    • Прес-релізи
    • |
    • Преса про нас
    • |
    • Моніторинг ЗМІ
    • |
    • Фотовиставка "Кожній дитині"
    • |
    • Життєві історії
    Тел. +38 050 330-51-79
    Партнерство "Кожній дитині" в Україні
    04212, м. Київ, а/с 142
    Розробка сайту: VIP Design
    © 2004-2023 Партнерство "Кожній дитині" в Україні