-
« Новини
25/11/09
Конвенція ООН. Правав і свободи дитини // Освіта України
Конвенція ООН. Правав і свободи дитини // Освіта України №87-88, 25.11.2009
Ольга Коваленко
193 країни світу приєднані до конвенції ООН з прав дитини, серед них і наша держава. Цього року виповнилося двадцять років відтоді, коли Організацією Об'єднаних Націй було прийнято Конвенцію про права дитини, до якої Україна приєдналася одразу після набуття незалежності. Наша держава взяла на себе зобов'язання щодо забезпечення громадянських прав і свобод дитини і кожні чотири роки звітує перед Комітетом ООН з прав дитини.
Але чи статистична інформація відповідає реаліям? Торік Україна підготувала та подала чергову доповідь про стан реалізації прав дитини у країні, та, окрім державних інституцій, у нас, як і в кожній демократичній країні, діє чимало громадських організацій, які паралельно держструктурам сприяють відстоюванню прав дитини і подають свої пропозиції щодо цього на найвищих рівнях.
Адже в Україні 8,3 мільйона дітей, а це нині - більше ніж п'ята частина населення.
Інформація, зібрана громадськими організаціями, закцентована на соціальних, економічних і політичних негараздах, які негативно позначаються на правах дітей. 14 українських громадських організацій підготували до двадцятиріччя Конвенції свій Альтернативний звіт, який було представлено за сприяння Прес-клубу Київської спілки журналістів увазі громадськості, представників ЗМІ та державних установ.
Зокрема, голова Всеукраїнської фундації «Захист прав дітей» Євгенія Павлова зазначила, що в нашій державі поки що немає системного підходу до реального врахування думки дитини, і жодна з інституцій не займається системним моніторингом з дотримання прав дітей. Більшість статей Конвенції мають відображення в законодавстві. Однак на практиці вони залишаються формальними, а тому діти продовжують зазнавати насильства у сім'ях, при контакті з представниками правоохоронних органів, у школах і закладах опіки.
Україна не забезпечила на законодавчому рівні приєднання до Гаазької конвенції про захист дітей та співробітництво в галузі міждержавного усиновлення 1993 року. Нині в розвинутих країнах триває активний процес із залучення самих дітей до впровадження в життя положень Конвенції. І в Україні при кожній держадміністрації мають створюватися Дитячі ради, щоб діти могли безпосередньо впливати на розв'язання своїх проблем.
Голова ради Всеукраїнської громадської організації «Жіночий консорціум в Україні» Марія Алєксєєнко торкнулася й успішних кроків нашої країни і уряду з цієї проблеми. Але дитина залишається в Україні більше об'єктом захисту, а не об'єктом прав. Адже вона - це маленька людина із власною думкою і власними потребами. Уряд України, зокрема, активно порушує питання права дитини на сім'ю хоча кількість дітей в інтернатних закладах не зменшується. А основне - досі не розроблено механізм раннього виявлення сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, фактично органи опіки обмежуються лише актом обстеження житлово-побутових умов. Треба працювати над дотриманням чотирьох основних принципів Конвенції, зокрема йдеться про врахування думки дитини, захисту її права на життя і права на інформацію.
В альтернативній доповіді наголошується на необхідності реальних заходів щодо зменшення дитячої смертності та зниження смертності серед немовлят. А для цього треба терміново поліпшувати комплектацію медичною апаратурою стаціонарних медичних закладів. В Україні високий рівень доступу дітей до освіти, але треба звернути увагу на те, що багато дітей з різних причин не відвідують школу. Як не дивно, але й досі є проблема жорстокого поводження з дітьми, не розроблена процедура допитів дітей-свідків, є проблеми дітей-біженців тощо.
Директор представництва міжнародної неурядової організації «Кожній дитині» в Україні Володимир Кузьмінський зазначив, що поки що, на жаль, навіть український текст Конвенції має неточний переклад. Але дії коаліції громадських організацій на Альтернативному звіті не обмежуються. Вже створено спеціальний сайт для здійснення моніторингу процесу забезпечення і організації захисту прав дітей в Україні, який працює в режимі он-лайн, що значно полегшить роботу в цьому напрямі профільних міністерств в Україні і дасть можливість і ЗМІ, і громадським організаціям мати загальну картину захисту прав дітей у державі.
Особливу увагу Володимир Кузьмінський зосередив на статті 25 Конвенції, де йдеться про право дитини на періодичне її перевлаштування для повернення в сім'ю. Текст цієї статті в українському перекладі обмежується лише увагою до охорони здоров'я, хоча це дуже важливо для дитини. Директор представництва «Кожній дитині» також висловив занепокоєння тим, що немає омбудсмена з права дитини в Україні.
Досі немає і чіткого бачення, як зменшити кількість, а згодом і ліквідувати державні заклади для сиріт, або щоб перейти до сімейних форм виховання. Бо в Україні є тривожна статистика щодо цього. На державному рівні вже розв'язано проблеми з фінансуванням прийомних сімей, але не створено нової форми на заміну старої, а триває розвиток паралельних систем. Це і для бюджету обтяжливо, і - найважливіше - немає справжньої допомоги дітям, позбавленим батьківського піклування.