-
« Новини
10/02/12
Партнерство «Кожній дитині» реалізовує новий проект, який покликаний зменшити направлення столичних дітей з вразливих сімей до інтернатних закладів.
Відповідно до умов договору між Вcесвітнім дитячим фондом (World Childhood Foundation) та Партнерством «Кожній дитині» протягом 2012-1013 років у м. Києві буде реалізовуватися проект «Запровадження кращих практик альтернативного догляду для дітей, які тимчасово залишилися без батьківського піклування».
Проект передбачає суттєво зменшити кількість дітей, які потрапляють до інтернатних закладів завдяки механізму раннього виявлення сімей у кризі та створенню нової для столиці послуги – сімейного патронату.
Нова ініціатива допоможе багатьом дітям не зазнати травми інституціоналізації в ранньому віці, особливо руйнівної для фізичного та емоційного розвитку дітей. Для цього передусім компетентними органами із забезпечення прав дітей буде відпрацьовано механізм раннього виявлення та термінового реагування на випадки жорстокого поводження з дітьми, недогляду та підготовлено необхідні зміни до законодавства на національному рівні.
По-друге, для дітей, які з певних причин тимчасово залишилися без батьківської опіки, особливо для дітей раннього віку та їхніх сімей, буде введено нову послугу – сімейний патронат. Зокрема, буде створено 7 служб сімейного патронату, в складі яких буде 7 патронатних сімей та мінімум 7 соціальних працівників, які будуть супроводжувати випадки дітей та їх сімей, розміщених в патронатні сім’ї. В ході експерименту буде розроблено та протестовано механізми фінансування служби сімейного патронату, підготовлено мультидисциплінарну команду для роботи із патронатними сім’ями, розроблено пропозиції щодо запровадження послуг сімейного патронату на національному рівні, включаючи зміни до законодавства.
По-третє, буде покращено практику взаємодії та професійний рівень працівників соціальної сфери міста щодо підтримки вразливих сімей та забезпечення якісної опіки для дітей, які тимчасово залишилися без батьківського піклування. Так 60 спеціалістів соціальної сфери міста пройдуть навчання за програмою «Захист дитини: сімейно орієнтований підхід» , а 35 управлінців соціальної сфери міста будуть навчені принципам та механізмам прийняття рішень в найкращих інтересах дитини.
Передбачається, що завдяки проекту знизиться рівень «соціального сирітства»: мінімум 70 дітей уникнуть травми перебування у різних інституційних закладах, 80% дітей, які щорічно тимчасово залишаються без піклування батьків, будуть повернуті у власні сім’ї або влаштовані у сімейні форми. На основі напрацювань проекту в Україні буде запроваджено нову послугу альтернативного сімейного догляду для дітей, які з певних причини тимчасово залишилися без батьківської опіки – сімейний патронат, що відповідає кращим світовим стандартам та практикам.
Підготовка та реалізація проекту базується на принципах та підходах, викладених у таких міжнародних документах:
- Керівні принципи щодо альтернативного догляду за дітьми, прийняті Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 24 лютого 2010 року
- At home or in home: Formal care and adoption of children in Eastern Europe and Central Asia
- Офіційне звернення ЮНІСЕФ та Комітету ООН з прав людини щодо зменшення рівня інституалізації дітей раннього віку (червень 2011)
- Стандарти опіки для дітей (Quality for Children Standards), прийняті у більше, ніж 32 країнах Європи
При підготовці проекту також були враховані Заключні Рекомендації Комітету ООН з прав дитини, надані Уряду України у лютому 2010 році за результатами розгляду Зведеної 3 та 4 доповіді щодо виконання Конвенції ООН з прав дитини.
Фінансування проекту здійснюється Всесвітнім дитячим фондом, Швеція (World Childhood Foundation).